Proces rejestracji auta zawsze jest skomplikowany, a co dopiero, jeśli mamy zarejestrować auto z zagranicy. Pomimo jednak dużej ilości dokumentów koniecznych do wypełnienia, wciąż auta z USA i Kanady się opłacają. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dotyczący rejestracji zagranicznego auta sprowadzonego do Polski.
Jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA?
Na realny koszt sprowadzenia auta z USA wpływają opłaty związane z zakupem auta, transportem morskim, regulacjami celno-skarbowymi oraz koniecznością rejestracji auta. Chcąc sprowadzić samochody z Kanady, aukcje będą najlepszym źródłem. Proces ściągania z Ameryki Północnej pojazdu osobowego, jak już wspomnieliśmy, wiąże się z opłatami importowymi. To nie tylko koszty związane z transportem morskim oraz holowaniem auta do kontenera, ale to również cło, akcyza oraz podatek VAT. Po zakupie auta, aby móc przetransportować w kontenerze samochód, musimy skompletować wszystkie dokumenty. Zakupując samochód terenowy z USA krzyżówka, zadbaj, aby dysponować odpowiednimi potwierdzeniami. Cała dokumentacja będzie rzecz jasna w języku angielskim, wiec potrzebne będą usługi tłumacza przysięgłego.
Jak wygląda rejestracja auta z Kanady oraz USA?
Import samochodów z Kanady wiąże się między innymi z koniecznością dostosowania pojazdu do europejskich dróg. Często bywa tak, że zakupiony pojazd ma odmienny rozkład reflektorów oraz ma po innej stronie kierownicę i układ wydechowy. Po dokonaniu kilku poprawek możemy zgłosić auto do rejestracji. Trzeba zatem odwiedzić urząd komunikacyjny. Aby móc zarejestrować auto trzeba wziąć ze sobą komplet dokumentów m.in. dowód osobisty, umowę kupna auta lub fakturę, potwierdzenie zapłaty akcyzy, amerykański dowód rejestracyjny (title), dokumenty potwierdzające zapłacenie opłat celno-skarbowych oraz protokół potwierdzający przejście przeglądu technicznego pojazdu. Jak widać, jest dużo formalności, jednak wciąż warto, ponieważ auta z USA i Kanady są dużo tańsze od pojazdów z wtórnego polskiego rynku.